ABBYY - Şirkete Genel Bakış

ABBYY, belge dönüşümü, veri toplama ve dilbilim yazılımı ve hizmetlerinin önde gelen bir sağlayıcısıdır. ABBYY’nin araştırma ve geliştirmesinin kilit alanları, belge tanıma ve dilbilimi teknolojilerini içermektedir.

ABBYY’nin tanıma teknolojileri ve ürünleri, kâğıt ve resimlerden bilgi ortaya çıkarma, otomatik veri edinimi ve değerli bilgileri işleme ve saklama olanağını sağlayan güçlü araçlar sunarak, artmakta olan bilgi miktarıyla baş etmede insanlara yardım etmektedir. Tanıma ve veri toplama ürünlerini kullanarak, insanlar, veri girişinde genel olarak harcadığı para ve emekten tasarruf eder ve yeni, daha verimli yollarda bilgilere erişim yeteneğinden yararlanırlar. Dilbilimi ürünlerimiz, daha kolay ve daha açık iletişime olanak sağlayarak dil engelini ortadan kaldırmaya yardım eder.

Bugün ABBYY, dünya çapında 900’ü aşkın personeliyle uluslararası bir şirkettir (1 Ocak 2010 itibariyle). ABBYY ürünleri, uluslar arası ve bölgesel iş ortaklarının geniş kapsamlı ağı üzerinden tüm dünyada 130’dan fazla ülkede satılmaktadır. Şirket içi araştırmalara göre, PC ve mobil cihazları için olan son kullanıcı uygulamalarından, kurumsal çözümlere ve geliştirme araçlarına kadar kapsamı içindeki ABBYY ürünlerinin toplam kullanıcı sayısı 30 milyonu aşmaktadır.

Misyonumuz

ABBYY’nin misyonu, verimli olarak bilginin yakalanması ve bilgilerin erişilebilir ve yararlı bilgilere tercümesi ve dönüşümü için yapay zekâ teknolojilerinin geliştirilmesiyle yaşam kalitesini yükseltmektir.

ABBYY – Ne Anlama Gelir?

Şirketin ismi –  ABBYY – keskin göz olarak çevrilebilir. Bu kelime Sino­Tibet dil ailesinin Miao­Yao, Nu, Hmong­Mien, Hmong ve Kim Mun dil gruplarının hipotetik (yeniden yapılandırılmış) anadilinden gelmektedir. Bu isim ve ismin anlamı (keskin göz), şirket faaliyetinin ve araştırmasının (belge tanıma ve dilbilimi teknolojileri) kilit alanlarını yansıtmaktadır.

Şirket tarihçesi

ABBYY (1997’den önce — BIT Yazılım) 1989 yılında, şu an ABBYY’nin yönetim kurulu başkanı olan David Yang tarafından kuruldu. Şirket, bir sözlük yazılımı yaratma fikriyle doğdu. Bu fikir, David, Moskova Fizik ve Teknoloji Enstitüsü’nde öğrenciyken, bir Fransızca dersi esnasında aklına geldi. Büyük bir sözlükte kelimeleri ararken, insanlara birkaç saniye içinde kelimeleri tercüme etme imkânını sağlayabilecek ve kullanımı kolay olan bir araç hayal etti. Daha sonra bu sözlük uygulaması Lingvo adıyla ABBYY’nin ilk ürünü olmuştur. ABBYY Lingvo’nun ilk sürümü (Temmuz 1990’da piyasaya sürülen) sözcüklerin ve kelime gruplarının Rusçadan İngilizceye ve tersine tercüme olanağını sunuyordu. Daha sonra geliştirilmiş sürümler peşinden geldi ve zamanla, herkesçe bilinen belge dönüştürme uygulaması olan ABBYY FineReader (Temmuz 1993), veri yakalama için ABBYY Form Reader sistemi ve yazılım geliştirme araçlarının da dâhil olduğu diğer ürünler piyasaya sürüldü.